Program „Świat Młodych Badaczy” jest kierowany do uczniów 2, 3 i 4 klas szkół podstawowych. Głównym celem inicjatywy jest rozbudzenie w młodych ludziach ciekawości praw rządzących otaczającym światem, by w ten sposób zainteresować ich naukami przyrodniczymi i ścisłymi.
Program realizowany jest w formie 90-minutowych interaktywnych warsztatów. Dzieci biorące w nich udział wykonują proste eksperymenty badawcze – muszą m.in. podołać samodzielnemu odmierzaniu i mieszaniu potrzebnych składników, obserwować zachodzące procesy i zapisywać swoje obserwacje, by następnie wspólnie omówić wyniki przeprowadzonych doświadczeń. Uczestnicy są zachęcani przez prowadzących do zadawania pytań, snucia hipotez i wyciągania wniosków. Innymi słowy, mogą poczuć się jak prawdziwi badacze w laboratorium.
– Nauki przyrodnicze to przyszłość, dlatego tak ważne jest zaszczepienie już w najmłodszych uczniach ciekawości świata i pasji jego odkrywania. Warsztaty „Świata Młodych Badaczy” zostały skonstruowane w taki sposób, by pokazać, że fizyka, chemia czy biologia mogą być fascynujące. Cieszymy się, że uczniowie szkół podstawowych ze Stąporkowa i pobliskich miejscowości wezmą w nich udział – mówi Dorota Strosznajder, pełnomocnik ds. odpowiedzialności społecznej, koordynatorka projektu z ramienia Henkel Polska.
W czerwcowej edycji programu „Świat Młodych Badaczy” zajęcia odbędą się w: Szkole Podstawowej nr 2 w Końskich im. Stanisława Staszica, Zespole Placówek Oświatowych w Nieświniu, Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Stąporkowie, Publicznej Szkole Podstawowej im. ppor. Karola Niedzielskiego „Dobosza”w Niekłaniu Wielkim, Szkole Podstawowej w Lipie i Szkole Podstawowej im. Armii Krajowej w Stadnickiej Woli. Łącznie w zajęciach weźmie udział ponad 250 dzieci z miasta i najbliższych okolic.
Partnerem edukacyjnym projektu jest bydgoska organizacja Nauka Jest Fajna!. Pod okiem wykwalifikowanych edukatorów uczniowie będą przeprowadzać eksperymenty w dwóch zakresach tematycznych, związanych z głównymi obszarami działalności firmy Henkel.
W module edukacyjnym „Z ziemniakiem na tropie kleju” uczniowie odkryją tajemnice związane ze zjawiskiem lepkości, w tym przygotują klej z produktów dostępnych w każdej kuchni. Z kolei w paśmie „Słodko czyli kwaśno”, poświęconym obecności kwasów w życiu codziennym, dowiedzą się, dlaczego regularne stosowanie pasty do zębów jest takie ważne. Na zakończenie zajęć wszystkie dzieci otrzymają broszurki edukacyjne „Eksperymentuj w domu”, zawierające opisy kolejnych kilkunastu, prostych w przeprowadzeniu, lecz zaskakujących doświadczeń, aby wspólnie z rodzicami mogły kontynuować swoją naukową przygodę.
- Prowadząc warsztaty „Świata Młodych Badaczy” widzimy, jak w dzieciach budzi się ciekawość, kiedy samodzielnie mogą dojść do tego, dlaczego w przyrodzie zachodzą rozmaite zjawiska. Rozpalamy w nich tę iskrę i mamy nadzieję, że w przyszłości roznieci ona prawdziwy ogień, głód wiedzy – mówi Justyna Karpińska z Nauka Jest Fajna!.
Projekt realizowany jest w Polsce od października 2016 roku. Do tej pory warsztaty „Świata Młodych Badaczy” prowadzone były w Warszawie, Bydgoszczy, Pile, Wrzącej, Raciborzu i Dzierżoniowie. W całej Polsce za sprawą programu w rolę naukowców wcieliło się już ponad 2 000 dzieci.